Els millors films de l’any 2018, a la Filmoteca

Imatge
Imatge
24/01/2019
Amb la col·laboració de l’Associació Catalana de la Crítica i l’Escriptura Cinematogràfica, ACCEC, i d’altres mitjans i periodistes especialitzats en cinema, la Filmoteca presenta un cicle que recull el bo i millor de la collita cinematogràfica del 2019

Catorze pel·lícules que es programen al llarg dels mesos de febrer i març i que provenen de realitzadors com Todd Haynes, Agnès Varda, Philippe Garrel, Hong Sang-soo, Paul Schrader, Luca Guadagnino, Paul Thomas Anderson, Martin McDonagh o Pawel Pawlikowski.

Entre les pel·lícules que es podran veure enguany hi ha algunes de les més premiades l’any passat, com Tres anuncios en las afueras de Martin McDonagh, Call Me by Your Name de Luca Guadagnino, la russa Sin amor d’Andrey Zvyagintsev o El hilo invisible de Paul Thomas Anderson, i Cold War de Pawel Pawlikowski, nominada als Oscar d’enguany i triomfadora als guardons de l’Acadèmia Europea de Cinema. També es programa la darrera genialitat de la vital Agnès Varda, que es tornava a reinventar a Visages, villages, les darreres obres d’altres veterans com Paul Schrader (El reverendo) o Philippe Garrel (L’amant d’un jour), l’emotiva interpretació pòstuma de Harry Dean Stanton a Lucky, de John Carroll Lynch, o la guanyadora de la Concha d’Or del Festival de Sant Sebastià The Disaster Artist, de James Franco, entre d’altres.

 

Sessions del cicle ‘Els millors films de l’any 2018’ a la Filmoteca:

Wonderstruck

Wonderstruck. El museo de las maravillas
Todd Haynes. 2017

 

Dimarts 29 de gener / 17.00 h

(dins del cicle Per amor a les Arts)
Divendres 1 de febrer / 19.30 h

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Tres anuncios en las afueras
Martin McDonagh. 2017

 

Diumenge 3 de febrer / 19.00 h
Dijous 7 de febrer / 20.00 h

Lucky
John Carroll Lynch. 2017

Divendres 8 de febrer / 22.00 h
Diumenge 10 de febrer / 19.00 h

Visages, villages

Caras y lugares
Agnès Varda, Jean René. 2017

 

Divendres 15 de febrer / 22.00 h
Dimarts 19 de febrer / 20.00 h

L’amant d’un jour

Amante por un día
Philippe Garrel. 2017

 

Diumenge 17 de febrer / 21.30 h
Dissabte 23 de febrer / 19.30 h

Nelyubov

Sin amor
Andrey Zvyagintsev. 2017

 

Diumenge 24 de febrer / 19.00 h
Dijous 28 febrer / 17.00 h

The Florida Project
Sean Baker. 2017

Dimarts 26 de febrer / 20.00 h
Divendres 1 de març / 17.00 h

Keul-le-eo-ui Ka-me-la

La cámara de Claire
Hong Sang-soo. 2017

 

Divendres 1 de març / 22.00 h
Diumenge 3 de març / 19.30 h

First reformed

El reverendo
Paul Schrader. 2017

 

Dissabte 9 de març / 19.30 h
Diumenge 10 de març / 19.00 h

Call Me by Your Name
Luca Guadagnino. 2017

Dimarts 12 de març / 21.30 h
Dissabte 16 de març / 19.30 h

The Rider
Chloé Zhao. 2017

Divendres 15 de març / 17.00 h
Diumenge 17 de març / 21.30 h

The Disaster Artist
James Franco. 2017

Divendres 22 de març / 17.00 h
Diumenge 24 de març / 17.00 h

Phantom Thread

El hilo invisible
Paul Thomas Anderson. 2017

 

Dimarts 19 de març / 17.00 h

(dins del cicle Per amor a les Arts)

Dissabte 23 de març / 19.30 h

Zimna wojna

Cold War
Pawel Pawlikowski. 2018

 

Dissabte 30 de març / 19.30 h
Diumenge 31 de març / 19.00 h