24/01/2019
Catorze pel·lícules que es programen al llarg dels mesos de febrer i març i que provenen de realitzadors com Todd Haynes, Agnès Varda, Philippe Garrel, Hong Sang-soo, Paul Schrader, Luca Guadagnino, Paul Thomas Anderson, Martin McDonagh o Pawel Pawlikowski.
Amb la col·laboració de l’Associació Catalana de la Crítica i l’Escriptura Cinematogràfica, ACCEC, i d’altres mitjans i periodistes especialitzats en cinema, la Filmoteca presenta un cicle que recull el bo i millor de la collita cinematogràfica del 2019
Entre les pel·lícules que es podran veure enguany hi ha algunes de les més premiades l’any passat, com Tres anuncios en las afueras de Martin McDonagh, Call Me by Your Name de Luca Guadagnino, la russa Sin amor d’Andrey Zvyagintsev o El hilo invisible de Paul Thomas Anderson, i Cold War de Pawel Pawlikowski, nominada als Oscar d’enguany i triomfadora als guardons de l’Acadèmia Europea de Cinema. També es programa la darrera genialitat de la vital Agnès Varda, que es tornava a reinventar a Visages, villages, les darreres obres d’altres veterans com Paul Schrader (El reverendo) o Philippe Garrel (L’amant d’un jour), l’emotiva interpretació pòstuma de Harry Dean Stanton a Lucky, de John Carroll Lynch, o la guanyadora de la Concha d’Or del Festival de Sant Sebastià The Disaster Artist, de James Franco, entre d’altres.
Sessions del cicle ‘Els millors films de l’any 2018’ a la Filmoteca:
Wonderstruck Wonderstruck. El museo de las maravillas |
Dimarts 29 de gener / 17.00 h (dins del cicle Per amor a les Arts) |
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Tres anuncios en las afueras |
Diumenge 3 de febrer / 19.00 h |
Lucky |
Divendres 8 de febrer / 22.00 h |
Visages, villages Caras y lugares |
Divendres 15 de febrer / 22.00 h |
L’amant d’un jour Amante por un día |
Diumenge 17 de febrer / 21.30 h |
Nelyubov Sin amor |
Diumenge 24 de febrer / 19.00 h |
The Florida Project |
Dimarts 26 de febrer / 20.00 h |
Keul-le-eo-ui Ka-me-la La cámara de Claire |
Divendres 1 de març / 22.00 h |
First reformed El reverendo |
Dissabte 9 de març / 19.30 h |
Call Me by Your Name |
Dimarts 12 de març / 21.30 h |
The Rider |
Divendres 15 de març / 17.00 h |
The Disaster Artist |
Divendres 22 de març / 17.00 h |
Phantom Thread El hilo invisible |
Dimarts 19 de març / 17.00 h (dins del cicle Per amor a les Arts) Dissabte 23 de març / 19.30 h |
Zimna wojna Cold War |
Dissabte 30 de març / 19.30 h |